Susipažinkite su Arvydu Norvaišu, „Noramedos“ padalinio Lenkijoje vadovu

„Norameda‟ šių metų pradžioje atidarė padalinį Lenkijoje. Ta proga nusprendėme pristatyti jo vadovą Arvydą Norvaišą.

„Festina Lente‟  arba, išvertus iš lotynų kalbos, „Skubėk lėtai‟  − mėgstamas Arvydo posakis. Išties, „Norameda“ įkūrėjui nesvetima kantrybė ir atkaklumas: pradėjęs kaip medicinos gydytojas dar sovietiniais laikais, A. Norvaišas šiandien gerai žinomas kaip aukščiausio lygio profesionalas farmacijos rinkose.

Pradėkime nuo to, kad įkūrėte „Noramedą“. Koks likimo posūkis juk esate vidaus ligų gydytojas!

Medicinos srityje dirbau beveik 10 metų, turiu daktaro laipsnį pulmonologijoje. Tai buvo mano aistra. Viską pakeitė gyvenimus aukštyn kojom vertusios politinės permainos: Lietuvai atgavus nepriklausomybę, priėmiau sprendimą ieškoti naujų galimybių Europoje.

Pirmenybę teikiau mokslui. Siekiau dirbti svarbiausiuose medicinos projektuose geriausiuose universitetuose, tačiau tuo pačiu metu bendradarbiavau su kai kuriomis farmacijos bendrovėmis, ieškančiomis naujų galimybių Centrinės ir Rytų Europos farmacijos rinkose.

Atėjo laikas, kai turėjau apsispręsti.

Taigi, farmacija nukonkuravo mokslą?

Tam tikra prasme. Dirbau su keliomis farmacijos bendrovėmis, rengiau jiems ataskaitas ir vienu momentu su manimi susisiekė „Boehringer Ingelheim“: paprašė atstovauti jiems Baltijos šalyse. Ir aš sutikau. Kartu dirbome beveik dešimtmetį − didžiuojuosi tuo, ką mums pavyko kartu pasiekti.

Turėjau galimybę būti arti pacientų. Dirbome su astma sergančiais asmenimis. Mūsų pastangomis mirčių nuo astmos sumažėjo beveik iki nulio: gydytojų mokymai, astmos ligonių mokykla, prieiga prie naujų vaistų ir pan. Turėjau išskirtinę galimybę dirbti su aukščiausio lygio specialistais ir daug išmokau.

Tuo metu buvo įkurta ir „Norameda“.

Tačiau pradžioje dirbote ne „Noramedoje“?

Pagal preliminarų susitarimą „Norameda“ buvo įsteigta kaip išskirtinė „Boehringer Ingelheim“ produktų platintoja Baltijos šalyse. Vėliau buvo priimtas sprendimas turėti keletą platintojų ir įkurti savo atstovybę.

„Noramedai“ jie pasiūlė paprastą platinimo sutartį, o man − užimti atstovybės vadovo pareigas. Sutikau. Tuomet žmona Rita perėmė „Noramedos“ valdymą. Čia mano ir „Noramedos“ keliai išsiskyrė: iš etinės pusės negalėjau vienu metu rūpintis ir „Noramedos“, ir „Boehringer Ingelheim“ interesais.  Atsiribodamas nuo „Noramedos“  veiklos, rūpinausi „Boehringer Ingelheim“ interesais. „Noramedai“ visada vadovavo nepriklausomas generaliniai direktorius.

O kaip esate susijęs su Lenkija?

Po sėkmingos partnerystės su „Boehringer Ingelheim“, pradėjau dirbti Lenkijoje atstovaudamas Austrijos farmacijos bendrovę „Torrex Pharma“, kurį po kelerių metų, ją įsigijus „Chiesi“, tapo „Chiesi Polska“.

Mano užduotis Lenkijoje buvo įkirtu organizaciją ir plėtoti pardavimus. Projektas buvo planuojamas trims mėnesiams, bet užtruko 13 metų. Lygiagrečiai, teko kelerius metus dirbti ir su „Chiesi Romania“.

Baigęs karjerą „Chiesi“, dėmesį vėl sutelkiau į „Noramedą“. Natūralu, kad norėjau pasidalyti savo 25 metų patirtimi, kurią sukaupiau darbuodamasis farmacijos pramonėje skirtingose šalyse.

Taigi, natūralus žingsnis buvo  „Norameda Polska“ steigimas.

Ką galite pasakyti apie Lenkijos farmacijos rinką?

Lenkijos farmacijos rinka yra didžiausia Vidurio ir Rytų Europoje − 2020 m. ji siekė 8,02 mlrd. Palyginimui, trijų Baltijos šalių − Lietuvos, Latvijos, Estijos − farmacijos rinkos bendra vertė yra 1,58 mlrd. eurų.

Taigi, ši rinka visų pirma atveria didžiules galimybes verslui, tačiau kartu yra gana sudėtinga.

Lenkijos rinkos patrauklumas automatiškai padidina konkurenciją ir įėjimo į ją kainą bei riziką, nekalbant apie tai, kad yra stiprių vietos vaistų gamintojų.

Galiausiai vietos verslo kultūra yra gana unikali.

Ką turite omenyje sakydamas „unikali Lenkijos verslo kultūra“?  

Jei norite čia vystyti verslą, turite kalbėti lenkiškai. Vietiniai moka angliškai, tačiau vengia šią kalbą vartoti, nebent dirba tarptautinėje korporacijoje.

Tiesa, tai turbūt būtų galima pasakyti apie bet kurią šalį: rodydami pagarbą, turėtume išmokti vietos kalbą.

Ir nors lenkai, kaip tauta, atrodo gana atviros širdies, versle gana uždari, ypač su užsieniečiais. Kol neišmokau kalbos, dauguma durų buvo privertos.

Išties, svetima kalba ir kultūra pradžioje man tapo nemenkas iššūkis. Sklandžiai įvaldyti lenkų kalbą truko beveik metus, bet skirtumą pastebėjau iš karto. Jau vien pasikreipus lenkiškai, atsirado galimybė išsiderėti palankesnes komercines sąlygas.

Be to, jeigu planuojate verslą Lenkijoje – teks išmokti dirbti su vietos specifine biurokratine sistema, o tam nepamaišys lenkiška advokatų komandą.

Kaip ten bebūtų, atrodote užtikrintas. Koks yra „Noramedos“ tikslas Lenkijoje?

Tikrai taip. Žingsniui į Lenkiją ruošėmės penkerius metus.

Turime reikiamų žinių, finansinių resursų ir esame subūrę patyrusią komandą. Esame pasirengę tapti stipriu farmacijos rinkos žaidėju jau artimiausiu metu.

Taip pat verta paminėti, kad „Noramedos“ komandai plėtra nėra naujiena – mes jau dirbame 9 skirtingose rinkose, kurių bendra farmacijos rinkos vertė yra 13,9 mlrd. eurų.

Kaip manote, kiek užtruksite, kol užkariausite Lenkijos farmacijos rinką?

Nevartočiau žodžio „užkariauti“, o verčiau atrasti savo vietą Lenkijos farmacijos rinkoje. Gyvenimas mus moko nesitikėti greito rezultato. Reikia būti pasiruošus dėti visas pastangas kiekviename žingsnyje. Jei laikysimės šio principo, prognozuoju, kad į aukščiausias pozicijas galime pakilti gan greitai.

Sėkmės!

Ačiū.