Lenkijos kompensavimo įstatymo pakeitimas. Svarbiausi pokyčiai

Lenkijos kompensavimo įstatymo pakeitimas. Svarbiausi pokyčiai

2023 m. pabaigoje Lenkijoje įsigaliojo Kompensavimo įstatymo pakeitimas. Pateikiame pagrindinius pokyčius ir įmonės „Norameda“ padalinio Lenkijoje generalinio direktoriaus Arvydo Norvaišo komentarą.

„Lenkijos farmacijos bendruomenė į šiuos pakeitimus reagavo griežtai ir gana priešiškai. Net įstatymo priėmimo procesas buvo sudėtingas“, – pasakoja A. Norvaišas.

2023 m. liepos mėn. Lenkijos Respublikos Seimas (žemieji parlamento rūmai) priėmė svarbų Kompensavimo įstatymo pakeitimą. Tuomet įstatymas buvo perduotas svarstyti Senatui, kuris jam pritarė su keliolika pakeitimų. Galiausiai Seimas atmetė Senato pateiktus pakeitimus ir rugpjūčio 17 d. Kompensavimo įstatymas buvo priimtas toks, koks buvo pasiūlytas anksčiau. Jis įsigaliojo 2023 m. lapkričio 1 d.

„Ryškiausias pokytis – didelės lengvatos vietos gamintojams. Tai pasireiškia ekonomine nauda ir procedūrų palengvinimu vietos gyventojams“, – teigia A. Norvaišas.

Pavyzdžiui, kai vaistas pagamintas Lenkijoje, paciento mokama suma sumažėja 15 proc. (palyginti su 10 proc.), o mokesčiai už prašymą ir sveikatos technologijų analizę sumažėja 50 proc.

„Nemažai diskusijų kilo ir dėl baudžiamosios atsakomybės sąlygos nustatymo už kompensavimo prašyme pateiktus duomenis“, – pažymi A. Norvaišas.

Vis dėlto vienas didžiausių farmacijos įmonių rūpesčių – prievolė tiekti vaistus dešimčiai didmenininkų. Ši prievolė taikoma kalbant apie vaistus, kurie gali būti neprieinami ir kuriuos Sveikatos apsaugos ministerija skelbia specialiame sąraše, su išlyga, kad ji taikoma tik vaistinėse kompensuojamiems vaistams.

Vienas iš teigiamų pokyčių farmacijos įmonėms yra nustatytų maržų įvedimas: marža turi būti ne mažesnė kaip 0,50 PLN ir ne didesnė kaip 150 PLN kompensavimo vaistinėse atveju ir 2 000 PLN įgyvendinant chemoterapijos ar medicinos programas.

„Vis dėlto vyksta daug diskusijų, kaip įgyvendinti šiuos pakeitimus, nes kai kurie apribojimai vienodai veikia tiek vietos, tiek užsienio farmacijos įmones. Pavyzdžiui, ar galime teigti, kad vaistas pagamintas Lenkijoje, jei dauguma jo sudedamųjų dalių pagamintos Kinijoje?“ – klausia A. Norvaišas.

Pasak įmonės „Norameda“ padalinio Lenkijoje generalinio direktoriaus, farmacijos bendruomenė išlieka nusiteikusi optimistiškai, nes po rinkimų Lenkijoje įvyko daug teigiamų pokyčių: „Jau priimtas įstatymas, pagal kurį finansuojamos in vitro programos, o tai neabejotinai paskatins ir kitus rinkos segmentus judėti šia kryptimi.“

***

Lenkijos farmacijos rinka skaičiais (remiantis 2023 m. III ketv. PEX duomenimis) 

Lenkijos rinkoje šiek tiek (–0,3 proc.) sumažėjo pakuočių skaičius (1,72 mlrd. PLN), tačiau jos vertė išaugo 9,3 proc. (47,18 mlrd. PLN).

Rinkos kainos padidėjo: daugiausia nekompensuojamųjų receptinių vaistų segmente – 11 proc., nereceptinių vaistų segmente – 10,3 proc. ir kompensuojamųjų vaistų segmente – 4 proc.

Rinkos augimą receptinių vaistų segmente daugiausia lėmė parduotas kiekis, kuris padidėjo 8,3 proc., o nereceptinių vaistų segmente rinkos augimą lėmė 7,6 proc. išaugusios kainos ir 5,9 proc. sumažėjęs parduotas kiekis.

Į pirmaujančių įmonių penketuką pateko keturios Lenkijos įmonės: „Polpharma“ (2,54 mlrd. PLN), „Adamed“ (1,10 mlrd. PLN), „Aflofarm“ (1,07 mlrd. PLN) ir „USP Zdrowie“ (0,95 mlrd. PLN).