Lietuviško kapitalo farmacijos įmonė „Norameda“ beveik prieš dvejus metus atidarė filialą ir elektroninę vaistinę Lenkijoje. Pasak Lenkijos filialo „Norameda“ generalinio direktoriaus Arvydo Norvaišo, rinka kaimyninėje šalyje yra kupina iššūkių, bet vis dar patraukli.
„Lenkijos farmacijos rinkos vertė yra apie 9,4 milijardo eurų ir auga. 2022 metais rinkos vertės augimas siekė 14,1%, šiemet prognozuojamas 10% augimas (iki 10,4 mlrd. eurų)“, – sako A. Norvaišas, „Norameda“ filialo Lenkijoje vadovas.
Didžiausias augimas 2022 m. buvo nereceptinių vaistų sektoriuje – 16,5 proc., receptinių nekompensuojamųjų – 19,8 proc., o receptinių kompensuojamų – 5,1 proc.
„Pagrindiniai šio augimo veiksniai buvo infliacija ir augančios vaistų kainos“, – komentuoja A. Norvaišas.
Spaudimas sumažinti kainas
2022 m. infliacijos lygis Lenkijoje siekė 14,4 proc. Nors vaistų brangimas buvo mažesnis už infliaciją, nereceptiniai vaistai pabrango 8,6 proc., kompensuojami receptiniai – 3,3 proc., o nekompensuojami receptiniai – 8,4 proc.
„Lenkijos vyriausybė daro didelį spaudimą visoms farmacijos įmonėms mažinti kainas ir šiemet šiek tiek sumažino vaistų kompensavimo biudžetą: nuo 4,14 mlrd. eurų iki 4 mlrd., – sako A. Norvaišas, – Todėl naujų vaistų pristatymas šiuo metu yra gana sudėtingas. Nenuostabu, kad generinių vaistų įmonės auga. Taip pat Lenkijos farmacijos įmonės, kurias vyriausybė labai remia. Tokio įstatymo nėra, bet jei į rinką įeinate su nauju produktu, geriau jį pagaminti Lenkijoje arba bent jau ten atlikti tyrimus.“
ES sankcijos stabdo atsigavimą
Lenkijos rinkoje pastebimi popandeminiai simptomai: tam tikrų vaistų trūkumas, kintanti paklausa, augantis specializuotos medicinos poreikis, apleistos ligos, tokios kaip diabetas, pulmonologija, kardiologija, o ypač – onkologija.
„Be to, ES baudžia Lenkiją už vidaus politiką, susijusią su teisės sistema. Dėl to ES lėšos atsigavimui po pandemijos atidedamos, kai kitos šalys jas naudoja jau seniai“, – sako A.Norvaišas.
Optimizmo nėra daug, nes Lenkijos vyriausybė svarsto galimybę įvesti naujus mokesčius farmacijos įmonėms.
Pasak „Norameda“ vadovo Lenkijoje, dar viena Lenkijos sprendžiama problema – gydytojų trūkumas. Dėl to buvo imtasi tam tikrų priemonių: jei iki 2015 metų aukštųjų mokyklų, ruošiančių gydytojus, buvo tik 12, dabar jų yra 24, o 2023 metų jų bus net 27–28. Tad šiemet laukiama pirmoji naujų abiturientų banga.
„Norameda“ Lenkijoje
„Norameda“ pajuto tiesioginį pastarojo meto Lenkijos rinkos iššūkių ir tendencijos mažinti išlaidas poveikį. Deja, po kelių mėnesių sunkaus darbo vyriausybė nepaisė urologijos pacientams skirto produkto dėl „mažo poveikio visuomenei“ – nors ir gyvybiškai svarbaus, bet per daug nišinio.
„Vis dėlto su hospitaliniais vaistais mums sekasi gerai, ypač onkologijoje. Aš ypač džiaugiuosi „SteriPharm“produktų linija, skirta šeimos planavimui ir sveikatai: papildai moterims prieš nėštumą, jo metu ir po jo, žindymui ir pagalbai nuo vėmimo, o taip pat net ir vyrų vaisingumo didinimui“, – sako A. Norvaišas.
„Norameda“ atstovas daug vilčių deda ir į ilgalaikį bendradarbiavimą su vaistų nuo Parkinsono ligos pradininku – tikimasi, kad produktas savo laiku pateks į Lenkijos rinką.
Iki metų pabaigos „Norameda“ krepšelį turėtų papildyti dar keli nauji hospitaliniai produktai.
„Mes taip pat stebime medicinos atstovų renesansą. Nors perėjimas prie elektroninių sistemų buvo didžiulis, tiesioginis kontaktas su gydytojais pasirodė esąs žymiai veiksmingesnis, nes gydytojai yra alkani reguliaraus bendravimo“, – sako A. Norvaišas